Rokis suwałki Bez kategorii VIII KAZIUK SUWALSKI, czyli jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach

VIII KAZIUK SUWALSKI, czyli jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach

Każdego roku z niecierpliwością czekamy na święto Kaziuka, które w Suwałkach obchodzone jest jako VIII KAZIUK SUWALSKI. Tradycyjny odpustowy jarmark, który od lat przyciąga rzeszę mieszkańców i turystów, również tym razem stanowi doskonałą okazję do zabawy oraz zakupu rękodzieła, regionalnych potraw oraz przedmiotów z drewna.

Co roku Kaziuk Suwalski przyciąga tysiące ludzi spragnionych wspólnej zabawy, atmosfery odpustowej i atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W czasie trwania imprezy odbywają się liczne konkursy, występy zespołów folklorystycznych, spotkania z twórcami sztuki ludowej, a także atrakcje dla dzieci.

Suwalski Kaziuk to nie tylko doskonała okazja do degustacji miejscowych specjałów, takich jak słynne kibiny czy kartacze, ale też wyjątkowe miejsce pełne architektury nowomiejskiej. Obecność historycznych kamienic przypadających na XVIII i XIX wiek oraz parterowych budynków utrzymanych w stylu klasycystycznym nadaje temu miejscu niepowtarzalnego charakteru autentyczności.

To właśnie ze względu na niepowtarzalne realia nowomiejskie, Kaziuk Suwalski każdego roku cieszy się coraz większą popularnością. Organizatorzy zadbali także o to, aby festyn był atrakcją dla całej rodziny. Przygotowano różnorodne zajęcia edukacyjne dla dzieci, wystawy sztuki ludowej czy warsztaty rękodzielnicze.

Kaziuk Suwalski to przede wszystkim święto tradycji, rodzimej kultury i regionalnych potraw. Każdy, kto odwiedzi jarmark, będzie mógł poczuć magiczną atmosferę Miasta Gardenii, odnajdą się bowiem w niej elementy dziedzictwa zarówno suwalskiego, jak i pobliskiego Wilna.

Jedną z głównych atrakcji VIII Kaziuka Suwalskiego będą stoiska z rękodziełem i wyrobami drewnianymi. Wśród wystawionych przedmiotów znajdziemy tak popularne symbole Kaziuka jako palm pasyjnych i cepeliny – wypieki w kształcie balonów o smaku bułki posypane cukrem pudrem.

Nie braknie również rozrywki dla miłośników muzyki. Podczas festynu wystąpią zespoły folklorystyczne prezentujące pieśni i tańce regionu Suwałk oraz różne bliższe i dalsze folklorystyczne zespoły artystyczne z Polski.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia VIII Kaziuka Suwalskiego, jarmarku odpustowego, który co roku umila czas wielu mieszkańców i turystów. To doskonała okazja do zaopatrzenia się w regionalne smakołyki, rodzimą sztukę oraz uczestnictwa w wyjątkowej imprezie utrzymanej w klimacie niezwykłego święta Kaziuka.

Wszystko zaczęło się od Kazimierza Wielkiego, króla Polski. Teraz – już po raz ósmy! – święta chwila nadeszła dla mieszkańców Suwałk. W miniony weekend wrześniowy miasto przemieniło się w jarmark odpustowy pełen kolorów, smaków i dźwięków zza wschodniej granicy.

Jak co roku, najważniejszym punktem programu był Kaziuk– impreza na której spotykają się mieszkańcy, odwiedzający oraz kupcy z całego regionu i nie tylko. Wydarzenie te ma za zadanie pielęgnować trakcje i kulturę suwalszczyzny. VIII Kaziuk Suwalski trwał właśnie cały weekend – od piątku do niedzieli – by każdy mógł poczuć na własnej skórze atmosferę tego wyjątkowego jarmarku.

Tradycyjnie impreza odbyła się na placu przy Suwalskim Ośrodku Kultury. Na tę okazję plac zdobiły kolorowe stragany, na których można było znaleźć wszystko to, co kojarzy się z tradycyjnym jarmarkiem. Były ceramika i hafty, wyroby zdobione koronką, lokale produkty spożywcze i wiele więcej dopam.iter o garść polski złota również doceniła najmłodszych – dla dzieci przygotowano m.in. karuzelę, czy warsztaty plastyczne. Na stoiskach z jedzeniem czekały zaś specjały kuchni podlaskiej oraz litewskiej: kiszki ziemniaczane, cepeliny, twarożek z kminkiem czy smażony ser.

Na scenie Kaziuk Suwalski nie zabrakło koncertów miejscowych i zaproszonych zespołów. Między innymi wystąpiła Grupa Pogodna Już z Republiki Białorusi, która swoją muzyką porwała słuchaczy do dawnych krain wschodu. Wszyscy z pewnością przy pierwszych dźwiękach poczuli się jak w za starych dobrych czasów.

Tegoroczną nowością było rozszerzenie programu o obok muzyczny czy teatralny. Teraz każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy wideoklipów, teledysków i filmów fabularnych po raz pierwszy biorą udział w seansach organizowanych przez ośrodek kultury podczas Kaziuka, ale także ci szykujący się na spotkanie ze sztuką estradową mogą obejrzeć spektakle i numery żonglerskie na niewielkiej prywatnej scenie.

Impreza miała swój wymiar edukacyjny, ponieważ nie zabrakło także warsztatów dla dzieci i dorosłych prezentujących swoje umiejętności recytatorów, poetów, czy muzyków ludowych. Na każdym kroku uczestnicy jarmarku mogli też dowiedzieć się czegoś nowego na temat folkloru i historii Suwałk oraz całej wschodniej granicy Polski.

To wyjątkowe wydarzenie już na dobre wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Suwałk i zapisuje swoje kolejne latami rozwoju. Każda edycja przyciąga coraz więcej odwiedzających szukających zarówno dobrej zabawy, jak i możliwości poznawania tradycji suwalskich. Cieszymy się również, że Kaziuk jest coraz bardziej znane także za granicami naszego kraju.

Podsumowując, ósmy Kaziuk Suwalski udowodnił raz jeszcze, że warto kontynuować tę tradycję. Jarmark urósł bowiem do rangi ważnego wydarzenia kulturalnego nie tylko dla mieszkańców miasta, ale też i dla wszystkich odwiedzających nasz region.

Related Post