Remont u alergika

Remont to wyjątkowo trudny okres dla alergików. Uczulenia na pył, kurz, roztocza czy chemikalia mogą powodować dolegliwości skórne lub oddechowe. Według statystyk, przeciętnie co czwarty człowiek jest na coś uczulony.

Zabronione dla alergika

Jeśli jesteś alergikiem i planujesz przemalować swoje mieszkanie koniecznie zwróć uwagę na skład chemiczny farb. Wiele z nich ma szkodliwe, lotne związki organiczne, LZO. W 2010 roku Unia Europejska wprowadziła normę LZO do max 30g/1L, zatem poziom toksyn został ograniczony prawnie. Jednak pamiętać należy, że nie tylko poziom toksyn w farbie jest ważny, niebezpieczne jest bowiem ich stężenie w powietrzu w procesie schnięcia ściany. Unikaj farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych. Pomimo iż farby rozpuszczalnikowe posiadają ogromną odporność na uszkodzenia i ścieranie nie są najlepszą opcją dla alergika. Zawierają bowiem lotny rozpuszczalnik, toksyczny w procesie wysychania farby. Należy także odrzucić produkty pylące lub o strukturze sprzyjającej osiadaniu kurzu. Alergik powinien także unikać tynków mineralnych oraz farb zawierających ziarenka piasku tworzących po wyschnięciu porowatą strukturę (sprzyjającą osiadaniu kurzu). Osobom bardzo wrażliwym mogą także szkodzić tak zwane farby ekologiczne, które zawierają substancje roślinne, na przykład terpentynę lub kalafonie. Najlepszym wyborem są farby matowe, gdyż farby z połyskiem podczas malowania wydzielają opary żywicy. Farby jednowarstwowe mogą zawierać uczulające składniki takie jak poliuretan lub winyl.

Dozwolone dla alergika

Nie należy kupować farb bez atestu hypoalergicznego gwarantującego bezpieczeństwo. Certyfikat, którego znak odnajdziesz na opakowaniu, świadczy również o tym, że jest to produkt bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne stworzyło listę produktów dla alergików, są na niej między innymi farby Beckers Vaggfarg. Są to emulsje wodorozcieńczalne bezpieczne dla alergików, wytrzymałe, łatwe do malowania ścian i szybkoschnące. Ich składnikiem są żywice. Rozcieńczalnikiem farb akrylowych lub lateksowych jest woda. Nie zawierają one szkodliwej chemii. Ściana pomalowana taką emulsją jest gładka i jednolitej struktury. Farby Beckers odporne są na zmywanie i bardzo łatwe w użyciu. Dostępnych jest aż 77 kolorów. Na opakowaniu emulsji hypoalergicznych wodorozcieńczalnych szukaj certyfikatu jakości.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Wybierając farby z atestem bezpieczeństwa alergik uniknie przykrych dolegliwości, jak wysypka, podrażnienia oczu albo dróg oddechowych czy atak astmy.

Problem alergii nasilił się w ostatnim dwudziestoleciu. Do gabinetów lekarskich trafiają zarówno dzieci jak i dorośli. Z każdym rokiem na świecie rośnie liczba alergików a firmy remontowe prześcigają się w szukaniu nowoczesnych, naturalnych rozwiązań, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom specyficznego i bardzo wymagającego klienta. Symbol Polskiego Towarzystwa alergologicznego na opakowaniu to gwarancja bezpieczeństwa. Należy jednak być bardzo ostrożnym ponieważ farby zawierające żywicę i barwniki także mogą okazać się alergizujące.

Co powoduje alergie?

Powody alergii są bardzo różne, np. genetyczne, gdy tendencję do uczuleń dziedziczymy po swoich przodkach. Inne przyczyny to m. in. nałogi i wzrost zanieczyszczenia środowiska. Paradoksalnie to właśnie poprawa w dziedzinie higieny i medycyny zmniejszająca częstotliwość zakażeń organizmu, sprzyja wzrostowi liczby alergików. Udowodniono naukowo, że osoby które przeszły gruźlicę lub zapalenie wątroby są mniej podatne na uczulenia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dzieci dorastających na wsi, które wychowują się otoczone kurzem, pyłem i sierścią zwierzęcą.