Ogólnopolski Konkurs Recytatorski jest jednym z najbardziej prestiżowych i długoletnich wydarzeń kulturalnych organizowanych w Polsce, odbywających się na rzecz rozwijania pasji do czytania i interpretowania tekstów literackich. Właśnie ruszają eliminacje powiatowe XLI edycji tego niezwykłego konkursu, które po raz kolejny gromadzi młodzież z całego kraju.
Założony w 1959 roku na inicjatywę Jadwigi Czachowskiej, OGKR pierwotnie miał na celu odkrywanie młodych talentów na polu recytacji poezji; z biegiem lat ewoluował, zapraszając do rywalizacji uczestników także ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Dziś przyciąga liczne grono miłośników literatury oraz osób, które pragną rozwijać swoje zdolności interpretacyjne.
Eliminacje powiatowe są pierwszym etapem tego wieloetapowego konkursu, który obok rywalizacji wprowadza uczestników w niezwykły świat poezji i prozy zarówno współczesnej, jak i minionych epok. Udział niewątpliwie staje się dla wielu z nich wyjątkowym przystankiem na drodze do literatury, wzbogacając ich wiedzę o rodzimej twórczości oraz umiejętność artykulacji i wyrażania uczuć i atmosfery utworów.
Przez ponad sześć dekad Konkurs Recytatorski ujal się za swoją misję kształtowanie pasji dla słowa pięknego wśród młodzieży polskiej. Obejmuje on trzy główne kategorie – poezja, proza oraz memuary oraz obszary konkursowe takie jak “Poezja śpiewana” czy “Nasze okolice”.
Uczestnicy kolejnych eliminacji będę oceniani przez jury złożone z profesjonalistów dziedziny literatury, teatru i kultury. Same edycje konkursu każdego roku przyciągają do siebie coraz to liczniejsze grono uwikłanych uczestników, zwycięzców oraz przede wszystkim pełnych fascynacji słuchaczy.
Po eliminacjach powiatowych czekają na uczestników XLI OGKR kolejne etapy – eliminacje rejonowe (wojewódzkie) i finał ogólnopolski. To nie tylko szansa na rozwój swojej pasji artystycznej, ale także możliwość zdobycia prestiżowy tytułu Mistrza Słowa, który każdego roku otrzymują najlepsi wykonawcy rywalizujący o pierwszeństwo w zaprezentowaniu swojej równoczesnej miłości do poezji oraz znajomości przekazu, poetyki oraz nastroju twórczości przedstawianej.
Młodzież z całego kraju zapraszana jest do zgłaszania chęci i stawienia się na kocnursie recytatorskim murgasocią akuracyjną który odbędzie się w wyznaczony miejscach powiatów Wielkopolskiego. Podobne eliminacje odbywają się już lub rozpoczną się niebawem w różnych częściach Polski. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski to niezwykła inicjatywa, która daje szansę rozwijania pasji wszędzie, gdzie słowa pięknega jeszcze krążą i mieszają się z uczuciami złotych czasów artystycznej motywacji.
W minionym tygodniu odbyły się Eliminacje Powiatowe XLI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który przyciągnął wielu młodych recytatorów z całego regionu. Wydarzenie to sprawiło, że uczestnicy mogli zmierzyć się na jednej scenie oraz zdobyć cenne doświadczenia podczas występów przed publicznością. Organizatorem konkursu była Młodzieżowa Akademia Sztuki i Kultury wspólnie z Powiatowym Centrum Kultury.
Tak prestiżowe wydarzenie było świetnym sposobem na promowanie talentów i pasji młodych ludzi do pisarstwa, czytania oraz prezentowania literatury przy szerszej publiczności. W konkursie wystąpili uczestnicy z różnorodnym repertuarem, prezentując zarówno poezję, jak i prozę polskich i zagranicznych twórców.
Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży z regionu w dwóch kategoriach wiekowych: I – uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej oraz II – gimnazjaliści. Jury oceniało występy uczestników pod kątem interpretacji tekstów literackich, umiejętności recytacyjnych, jak również dykcji, ekspresji scenicznej czy poruszania się na scenie. Spośród uczestników jury wybrało laureatów, którzy będą reprezentować nasz region na kolejnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
W Eliminacjach Powiatowych XLI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego wyróżniającymi się uczestnikami byli: Wiktoria Kowalska, która zaprezentowała utwór „Psalm z bukietem” Kazimierza Przerwy-Tetmajera, wręczając swoimi umiejętnościami recytatorskimi niezwykłą atmosferę tej poezji. Jakub Szulc, który poruszył jurorów swoją interpretacją tekstu „Śród cienia i mgły” Mirona Białoszewskiego. Również Natalia Grabowska zrobiła ogromne wrażenie na jurorach swoim występem, recytując „Preludium konarmijca” Prus, będące emocjonalnym połączeniem poezji i dramatu.
Zwycięzcy Eliminacji Powiatowych XLI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego otrzymali gratulacje od organizatorów oraz drobne upominki ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców. Teraz laureaci zmierzą się z najlepszymi uczestnikami konkursów recytatorskich z innych regionów Polski podczas Ogólnopolskiego Finału im. A. Żakowskiej w Olsztynie.
Eliminacje Powiatowe XLI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego pokazały, że młodzież z naszego regionu ma wiele do zaoferowania jeśli chodzi o umiejętności recytatorskie oraz artystyczne. Oprócz muzycznych i tanecznych talentów, posiadamy również recytatorów utalentowanych i pasjonujących się prezentacją literatury. Dorasta nam więc kolejne pokolenie znakomitych wystawców, które zasługuje na szerokie uznanie oraz wsparcie w swojej drodze na artystyczne szczyty.