Tarasowe deski kompozytowe

Piękny, wszechstronny taras to marzenie każdego posiadacza domu prywatnego w ustronnej okolicy. Taras świetnie sprawdza się jako sposób na praktyczne zagospodarowanie terenu wokół domu jednorodzinnego, który służy nam również jako miejsce do spędzania przyjemnych letnich wieczorów przy zachodzie słońca. Konstrukcja tarasowa jest traktowana często jako element dekoracyjny, dlatego tym bardziej należy zadbać o jej odpowiednia prezencję.

Drewniane deski tarasowe to powszechnie stosowany materiał budowlany, który stopniowo zastępowany jest przez innowacyjny produkt, który stosunkowo niedawno pojawił się w sprzedaży. Deski na taras wykonane z kompozytu to hit ostatnich kilku lat jeśli chodzi o budowę systemów tarasowych. Ich niesamowita wytrzymałość i uniwersalność sprawiła, że miliony klientów na całym świecie poznały walory desek kompozytowych na taras.

W czym tkwi tajemnica kompozytu?

Kompozyt polimerowo-drzewny, z którego produkuje się deski tarasowe kompozytowe posiada nieprzeciętne parametry, które determinują jego szeroki wachlarz zastosowań. Jest to duża zasługa polimerów termoplastycznych, które w zestawieniu z naturalnym drewnem w formie drobnej mączki tworzą nieprawdopodobnie wytrzymały materiał budowlany.

Deska WPC (ang. Wood Plastic Composite) to świetny zamiennik dla tradycyjnej deski drewnianej, która niestety nie może pochwalić się tak dobrymi właściwościami technicznymi. Pomimo zawartości związków chemicznych, deska PCV nadaje się do utylizacji, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na środowisko.

Kompozyt kontra drewno

Deska tarasowa kompozytowa jest łatwiejsza w utrzymaniu niż deska drewniana. Taras kompozytowy nie wymaga zabiegów renowacyjnych czy impregnujących, a do jego pielęgnacji wystarczy odrobina domowych środków czyszczących. Jeśli chodzi o tarasy drewniane, ich powierzchnia wymaga regularnej konserwacji, która jest czasochłonna i kosztowna. Co jakiś czas drewniana deska wymaga również wyszlifowania, aby pozbyć się niepożądanych drzazg lub innych nierówności.

Deska kompozytowa dzięki zawartości specjalnych cząsteczek uszlachetniających jest niewrażliwa na szkodliwy wpływ czynników pogodowych czy też działalności człowieka. Powłoka, którą pokryta jest deska tarasowa z kompozytu zabezpiecza całą teksturę produktu przed wnikaniem wilgoci czy brudu w głębsze partie deski tarasowej PCV. Ponadto deska kompozytowa jest niepodatna na obecność mikroorganizmów, które „atakują” deski drewniane, powodując nieestetyczne zielone plamy niemal niemożliwe do usunięcia.

Deski kompozytowe na taras przewyższają deski drewniane jeśli chodzi o kwestie związane z destrukcyjnym działaniem promieni UV. W przypadku tarasów drewnianych wysoka temperatura i mała wilgotność sprzyjają pękaniu struktury drewna. Deski plastikowe są w pełni przystosowane do suchego otoczenia i palącego słońca.

Tarasowe deski kompozytowe tworzy się bez użycia klejów lub innych środków, dzięki czemu ich powierzchnia nie ulega uszkodzeniom w czasie ekstremalnie ujemnych temperatur. Technologia stosowana do produkcji desek z kompozytu wykorzystuje wysoką temperaturę i ciśnienie do połączenia komponentów.

Deska tarasowa – cena

Koszt całego kompozytowego systemu tarasowego wraz z akcesoriami do desek kompozytowych sięga nawet kilkuset złotych za jeden metr kwadratowy. Ceny określa producent na podstawie gatunku surowca budowlanego oraz sytuacji ekonomicznej na rynku. Taras kompozytowy nie należy do najtańszych inwestycji, za to jest to produkt kompletny.