Szkolenie psów – na czym polega?

Wychodzisz ze swoim pupilem na spacer, a on ciągnie za smycz lub ucieka na wszystkie strony? W mieszkaniu urządza Ci prawdziwą demolkę, a zostawienie go na kilka godzin samego grozi tragedią? Kiedy zachowanie psa jest uciążliwe i szkodliwe warto pomyśleć o specjalnym szkoleniu. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba właścicieli czworonogów – potwierdzają to pracownicy szkolenie psow Warszawa. Zanim również zdecydujesz się na taki ruch sprawdźmy, na czym polega tresura zwierząt.

Sesja treningowa dla psa

Całego szkolenie czworonogów składa się z serii sesji treningowych, na których wyspecjalizowani trenerzy pracują nad zachowaniami naszego zwierzaka. W początkowym etapie nauczanie takie sesje trwają ledwie kilka, maksymalnie kilkanaście minut. Taka ilość w zupełności wystarczy, najważniejsze żeby pies poczuł się komfortowo w obecności tresera. Tylko w ten sposób mogą oni zbudować więź, która pomoże w procesie szkolenia psa.

Podczas pierwszych zajęć szkolenia psa widać ogromne rozkojarzenie zwierzęcia – nerwowo się porusza, często siada i wstaje, a przede wszystkim jest on zainteresowany wszystkim. Tresura takiego psa nie jest zadaniem prostym, ale dzięki specjalnie dobranym zabawą można w łatwy sposób zaangażować czworonoga w naukę. To właśnie z różnych zabaw składają się sesje treningowe podczas szkolenia psa.

Metoda klinkierowa – pozytywne szkolenie

To jedna z najpopularniejszych metod stosowana podczas szkolenia psów. Wywodzi się z założenia, że pies słysząc określony sygnał dźwiękowy podczas wykonywania określonych czynności, z czasem zaczyna go kojarzyć z konkretnym zachowaniem. Metoda ta stosowana jest na większości szkoleń psów, ponieważ osiągane dzięki niej efekty są bardzo wysokie.

Samo ćwiczenie polega na włączeniu sygnału dźwiękowego – wysyłanego przez małe urządzenie – w momencie wykonywania przez psa określonej czynności. Bardzo ważny jest timing użycia sygnału, ponieważ zwierzę musi kojarzyć konkretne zachowanie z dźwiękiem. Po dźwięku pies zawsze otrzymuje określoną nagrodę – najczęściej drobny przysmak. Regularne wykonywanie ćwiczenia powoduje, że z czasem zwierzę już wie o nagrodzie za poprawnie wykonane zadanie.

Szkolenie psa, a relacja z właścicielem

Jak przyznają trenerzy zajmujący się szkoleniem psów w Warszawie, sesje treningowe i zajęcia bardzo mocno zacieśniają relacje między właściciel, a czworonogiem. Odpowiednio zaplanowane, a przede wszystkim poprowadzone zajęcia to doskonała okazja do zabawy, którą psy chętnie wykorzystują. Różnego rodzaju przeszkody, skoki, turlanie się, a na końcu smaczna nagroda powodują, że zwierzęta są bardzo zaangażowane.

Podczas tresury psów mniejszą rolę odgrywa sama metoda, a większą zachowanie i stanowczość właściciela. Każda wprowadzona zasada musi być stanowczo realizowana, tylko wówczas czworonóg zrozumie, czy dane zachowanie jest pożądane, czy też nie. Konsekwentne wręczanie nagród lub ich brak mają być dla tresowanego psa wyznacznikiem, co jest dobre, a co złe.

Szkolenie psa to doskonała okazja do zintegrowania się ze swoją pociechą. Warto jednak pamiętać, że zwłaszcza w początkowej fazie nauczania nie będzie to proste zadanie. Między innymi dlatego, bardzo ważne jest odpowiednie podejście właściciela. Musi on wykazywać się dużą cierpliwością, a przy tym aktywnie uczestniczyć w zabawach z psem. Mając gorszy dzień lub brak ochoty na zabawy lepiej odpuścić sobie trening – radzą specjaliści z Szkolenie psów Warszawa. Pies wymaga nie tylko cierpliwości, ale również dużo pozytywnej energii właściciela.