ROLA UKŁADU KOSTNEGO W NASZYM ŻYCIU

Główne funkcje szkieletu to nadawanie ciału kształtu i utrzymywanie określonej pozycji ciała. Odpowiada on również za ochronę narządów wewnętrznych oraz jest swoistym rusztowaniem ciała. Szkielet każdego dnia musi przeciwstawiać się sile grawitacji, a byśmy mogli przyjmować pozycję pionową. Jest również magazynem wapnia i fosforu wykorzystywanym w czasach ich niedoboru w naszym organizmie.

Zdrowy szkielet to ogromny komfort.

Każdy dobry ortopeda z pewnością zaznaczy, że zdrowy szkielet jest podstawą prawidłowego funkcjonowania. Bez niego brakuje komfortu życia. Co więcej, nie o sam komfort życia chodzi. Przede wszystkim chodzi o możliwość poruszania się, samoobsługi, samodzielności. Kiedy nasz układ kostny choruje wszystkie te czynności zostają zaburzone. Często mamy ograniczoną możliwość poruszania się i wymagamy opieki osoby trzeciej. Jest to często dla ludzi przykre.

Niska świadomość na tematy związane ze szkieletem

Ludzie na ogół myślą, że trzeba dbać o zdrowie. Co za tym idzie warto się zdrowo odżywiać, uprawiać sport. Często jednak zapominają o jednym z najważniejszych układów naszego ciała jakim jest układ kostny. Bardzo ciężko jest on przeciążony. Czasami do tego stopnia, że nawet dobry ortopeda nie jest w stanie temu zaradzić.

Musimy zdać sobie sprawę jak dużego obciążenia każdego dnia doznają nasze kości. Dźwiganie naszego ciała, które nawet jeśli ktoś ma właściwą masę ciała jest już dużym wysiłkiem, bo przecież trwa cały dzień.  Kiedy dodamy do tego nadwagę, zmorę naszych czasów to samo to już wpływa na przeciążenie tego układu. Można tu jeszcze dodać dźwiganie przeróżnych rzeczy jak zakupy, sztangi czy chociażby plecak. Niejednokrotnie nie zwracamy uwagi przy dźwiganiu przeróżnych przedmiotów, aby przynajmniej ten ciężar był rozłożony równomiernie.

Po wielokrotnym i częstym przeciążaniu układu kostnego trafiamy do poradni ortopedycznej i dziwimy się, że niejednokrotnie dobry ortopeda nie jest nam w stanie pomóc. Ten ortopeda z pewnością zwróci uwagę na masę ciała, jeśli występuję nadwaga zaleci dietę. Co wtedy robi typowy Kowalski? Psioczy na doktora twierdząc, że przecież to nic takiego oraz, że to wcale nie ma tak dużego wpływu. Otóż wręcz przeciwnie. Prawidłowa waga, właściwe BMI ma ogromne znaczenie dla naszego szkieletu. Może nas uchronić przed nieprzyjemnymi skutkami chorób układu kostnego.

 

Chore kości – czy można coś na to zaradzić?

A kiedy już nastąpi zachorowanie? Czy można jeszcze to cofnąć? Oczywiście niektóre choroby układu kostnego można wyleczyć. Dobry ortopeda niejednokrotnie jest w stanie czynić cuda. Jednak pamiętajmy, że wiele zależy również od nas. Starajmy prowadzić się zdrowy styl życia – na to nigdy nie jest za późno. Wykonujmy ćwiczenia, nie siłowe, ale takie dbające o nasz układ kostny jak np. joga.  Oczywiście dostosowane do możliwości. Ponadto w poradni ortopedycznej możemy również dostać skierowanie na fizjoterapię, mającą również leczniczy wpływ.

Podsumowanie

Cóż więcej można powiedzieć. Stosujmy profilaktykę. Żyjmy po prostu zdrowo. Mamy dobrych ortopedów, ale niech będą oni dostępni dla tych najbardziej potrzebujących ich opieki. Jeśli dopada choroba kości warto walczyć. Zmieniać swoje dotychczasowe nawyki i zdrowieć.