Przewlekła niewydolność nerek u dzieci – objawy, diagnostyka, leczenie

Dodano: 2016-07-03 Przez: admin


 
Istotą przewlekłej niewydolności nerek jest postępujące i nieodwracalne zniszczenie ich struktury, co prowadzi w konsekwencji do pogorszenia ich pracy. W jaki sposób można rozpoznać tę chorobę i jak się ją leczy?
 
U dzieci choroba ta najczęściej jest konsekwencją wad dróg moczowych oraz choroby kłębuszków nerkowych, które łącznie odpowiadają za około 50% zachorowań. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być również niedostateczne wykształcenie się nerek lub nieprawidłowości w ich budowie, odmiedniczkowe zapalenie nerek, torbielowatość nerek, zespół hemolityczno-mocznicowy czy choroby tkanki łącznej, na przykład toczeń.
 
Wśród głównych objawów przewlekłej niewydolności nerek u dzieci wyróżnia się:

początkowo większa ilość oddawanego moczu, po czasie zmniejszona aż do bezmoczu
niedokrwistość, małopłytkowość, limfopenia w badaniach krwi
senność, zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji, rozdrażnienie
opóźnienie w nabieraniu masy ciała i przyroście wzrostu
odwapnienia i zwyrodnienia kości spowodowane niedoborem witaminy D
zmiany na skórze – jej ziemiste zabarwienie, świąd, suchość skóry
nadciśnienie tętnicze
nieprzyjemny zapach z ust oraz zapach potu określany jako zapach mocznicowy

 
W początkowych fazach choroba może nie dawać objawów lub też nie są one wiązane z nerkami, na przykład dziecko zaczyna oddawać więcej moczu lub być zmęczone. Dopiero w II stadium zmiany można zauważyć w badaniach krwi i moczu, dlatego też zaleca się regularne badanie dzieci pod tym kątem.
 
Leczenie przewlekłej niewydolności nerek u dzieci
Za leczenie powinna odpowiadać doświadczona poradnia. Adresy można znaleźć po wpisaniu do wyszukiwarki słów typu „poradnia nefrologiczna dla dzieci Warszawa”. Kuracja zazwyczaj jest wielokierunkowa i obejmuje zarówno leczenie przyczynowe, jak i opóźniające postęp choroby.
 
Stosuje się najczęściej różnego rodzaju leki mające na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzkłębuszkowego, obniżenie ciśnienia krwi, zmniejszenie białkomoczu. Także prowadzi się leczenie niedokrwistości oraz wyrównywanie zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. W późniejszych fazach, gdy nerki nie działają prawidłowo, stosowane jest leczenie nerkozastępcze – dializoterapia lub przeprowadza się przeszczepy nerki.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Zobacz również

Powiązane wpisy