Pędzle malarskie na sklepowej półce
Temat pędzli malarskich jest bardzo obszerny. Laik, prawdopodobnie, nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że istnieje 11 podstawowych rodzajów pędzli malarskich do ogólnego zastosowania.
Jaki pędzel do farby akrylowej
Farba akrylowa do drewna wymaga odpowiedniego pędzla. Należy nanosić ją na powierzchnię pędzlami z włosiem z włókien sztucznych lub z włosiem mieszanym. Farba akrylowa jest farbą wodorozcieńczalną więc powoduje puchnięcie włosia naturalnego. Włókna sztuczne nie pęcznieją pod wpływem wody. Pędzle z włosiem sztucznym zazwyczaj oznaczone są przez producentów niebieskim kolorem trzonka. Jeśli planujemy użyć wałka do farby akrylowej wodorozcieńczalnej, należy kupić wałek z pianki pokrytej runem z włókien sztucznych. Bardzo często producenci pędzli oznaczają je kolorami. Trzonek niebieski oznacza pędzel do farb wodnych, czarny dedykowany jest do farb rozpuszczalnikowych, brązowy zaś do produktów z drewna.
Największy pędzel, zazwyczaj z naturalnym włosiem, to ławkowiec. Łatwo pokrywa duże powierzchnie ze względu na to, iż jest szeroki. Na malowanym przedmiocie zostawia widoczne przeciągnięcia. Tapeciak to pędzel do nakładania kleju podczas tapetowania mieszkania. Jest podobny do ławkowca, jednak ma krótsze włosie- zazwyczaj naturalne, ale bywają także tapeciaki z włosiem syntetycznym. Najczęściej używane pędzle to pędzle angielskie. Mogą one mieć zarówno włosie naturalne jak i syntetyczne. Gama ich zastosowania jest bardzo szeroka. Dzięki średniej długości włosia są dokładnie i precyzyjnie. Stworzone zostały do malowania cieczami i farbami wysokogatunkowymi. Do nierównych i chropowatych powierzchni zaleca się pędzel akrylowy. To rodzaj pędzla o mieszanym włosiu syntetyczno- naturalnym lub całkowicie syntetycznym. Na nim farba osadza się lepiej. Pędzel nie skleja się i jest bardzo dokładny. Do malowania kaloryferów stosujemy pędzel z zakrzywioną końcówką zwany krzywak. Jeśli musimy precyzyjnie pomalować powierzchnię o nierównej strukturze, najbardziej przydatny będzie pędzel okrągły, który jest mniejszy od pędzla płaskiego i ma okrągłą główkę. Jego włosie można formować nożyczkami w szpic. To bardzo uniwersalny pędzel, który można stosować także do malowania większych powierzchni. Podobny pędzel o włosiu ściętym w szpic to pędzel do szprosów. Dzięki tak ściętej końcówce używamy farby bardziej ekonomicznie. Jeśli łączymy kolory przyda nam się farba akrylowa do drewna i pędzelki do pasków. Są one płaskie przez co doskonale odcinają kolory i precyzyjnie malują pasy. Z tym zadaniem dobrze poradzi sobie także pędzel owalny, który łączy zalety pędzla okrągłego i płaskiego. Pędzlem owalnym pomalujemy zarówno duże powierzchnie jak i precyzyjnie odetniemy kolory. To sposób w jaki go trzymamy decyduje o tym, z której szerokości pędzla korzystamy. Kolejnym rodzajem jest pędzel do lakierowania podłóg: szeroki i płaski, z bardzo długim włosiem, stosowany do lakierów wodnych i rozpuszczalnikowych a także chemoutwardzalnych. Dzięki niemu powierzchnia będzie gładka, bez plam i zacieków. Do postarzania mebli idealny będzie pędzel gąbkowy, choć jest to pędzel z rodziny artystycznych. Rozprowadza farbę w sposób oryginalny, co tworzy niesamowity efekt w procesie wykańczania mebli. Bardzo dobrze sprawdza się także przy pokrywaniu płaskich powierzchni.