Odzież chroniąca przed czynnikami chemicznymi – podział

Dodano: 2016-07-03 Przez: admin


 
Zadaniem odzieży ochronnej jest nie tylko ochrona pracownika przed zabrudzeniem swojej osobistej odzieży czy ciała. Również może ona chronić go przed szkodliwymi czynnikami chemicznymi, które występują w formie pyłów, cieczy czy gazów.
 
Odzież chemoodporna, odzież chemiczna, przeciwchemiczna i chemoochronna – terminy te stosowane są wymienianie dla odzieży, której zadaniem jest zagwarantowanie ochrony przed niebezpiecznymi dla człowieka substancjami chemicznymi. Odzież tego rodzaju stosowana jest między innymi w branży chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej, także w przypadku awarii chemicznych, przy pracach lakierniczych, w rolnictwie, przy katastrofach, a także w innych pracach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zetknięcia się ze szkodliwymi substancjami.
 
Zgodnie z Dyrektywą 89/686/EWG odzież tego rodzaju zaliczana jest do środków ochrony indywidualnej kategorii II lub kategorii III i oznaczona jest specjalnym piktogramem przedstawiającym wypełnione w połowie naczynie laboratoryjne i emisję szkodliwych oparów.
 
Podział odzieży chemoodpornej:

typ 1 – odzież gazoszczelna, chroni przed substancjami chemicznymi w formie gazów, cieczy, aerozoli i cząstek stałych, typ 1-ET może być stosowany przez służby ratownictwa chemicznego
typ 2 – odzież niegazoszczelna, chroni przed powyższymi substancjami, ale nie zapewnia maksymalnej szczelności
typ 3 – odzież chroniąca przed działaniem strumienia cieczy pod ciśnieniem
typ 4 – odzież chroniąca przed działaniem rozpylonej cieczy, nie pod ciśnieniem
typ 5 – odzież chroniąca przed cząstkami stałymi, pyłami
typ 6 – odzież o ograniczonej skuteczności w przypadku substancji w postaci cieczy, chroni przed opryskaniem

 
Warto również pamiętać o tym, że odzież chemoodporna jest dzielona na kilka klas zależnie od czasu przenikania substancji chemicznej, także dobiera się ją pod względem rodzaju substancji oraz czasu użytkowania.
 
Odzież chroniącą przed czynnikami chemicznymi można kupić w sklepach BHP. Dostępne są także propozycje polskich producentów, na przykład odzież ochronna i ubranie robocze Beta, które można kupować w przystępnych cenach.
 
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Zobacz również

Powiązane wpisy