Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu
Obecny przemysł bez dwóch zdań potrzebuje nowoczesnych i niezawodnych rozwiązań. Rosnące wymagania oraz dążenie do optymalizacji kosztów pracy sprawia, że planiści produkcji muszą szukać nowych rozwiązań dla swoich zakładów. Jednym z nich są bez wątpienia śrutownice. Maszyny, które na dobre znalazły miejsce w wielu zakładach przemysłowych. Dzisiaj przybliżymy Wam nieco samą ideę tychże śrutownic, a także ich budowę oraz zasadę działania.
Budowa śrutowni
Omawiając budowę urządzenia do śrutowania jako przykład weźmiemy sobie oczyszczarki przelotowe. Szczegółowa specyfikacja tych maszyn z pewnością zajęłaby dużo czasu i miejsca, dlatego dzisiaj skupimy się na głównych elementach, które tworzą oczyszczarki. W przypadku śrutownic przelotowychpierwszym elementem, który należałoby wymienić podajnik, którym elementy dostają się do maszyny. Na rynku dostępne są dwa rodzaje podajników – rolkowy i taśmowy. Co istotne podajniki mają również zróżnicowane wartości jeśli chodzi o maksymalne obciążenie rolotoku. W przypadku maszyn do śrutowaniadostępnych na rynku wartości te wahają się między 450 a 3000 kg.
Skoro omówiliśmy już podajnik, to czas przejść do najważniejszego elementu śrutowni, a mianowicie do komory śrutowniczej. To właśnie tutaj odbywa się cały proces. Od razu warto zaznaczyć, że komora śrutownicza wykonana jest z mocnego stopu metali, które zapewniają jej odpowiednią odporność na ścieranie. Dodatkowo wnętrze komory może być pokryte warstwą manganu, który również poprawia jej właściwości. W przypadku większości śrutownic automatycznych taka budowa komory jest niejako standardem. Jeśli chodzi o aspekty związane z bezpieczeństwem, to komory śrutownicze wyposażone są także w specjalne kurtyny gumowe, które zapobiegają wydostawaniu się śrutu na zewnątrz.
Wewnątrz komory intensywnie pracują koła rzutowe śrutownicy. Ich liczba może wahać się od 4 do 8 sztuk. Co istotne są one rozmieszczone równomiernie w całej komorze. Zapewnia to optymalną pracę całej maszyny.
Turbina czyli moc
Skoro mówimy już o pracy maszyny do śrutowania, to warto wspomnieć o turbinie, która napędza cały ten organizm. Co ciekawe śrutowniemogą być wyposażone nawet w kilka turbin. Ich moc może wahać się między 7,5 a 11 kW. Pozwala to wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb danego zakładu przemysłowego. Najwyższej jakości turbiny posiadają również specjalny kołnierz silnika elektrycznego, który powoduje obniżenie obciążenia całego zespołu rzutowego. Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, że wpływa to bezpośrednio na żywotność i wydajność całej śrutownicy.
Panel sterowania
W nowoczesnych oczyszczarkach przelotowych stosowane są także najnowszej generacji panele sterowania. Są one w pełni dotykowe. Co istotne pozwalają one operatorowi kontrolować niemal wszystkie parametry pracy maszyny. Dzięki temu można w znacznej mierze zwiększyć jej wydajność w zależności od potrzeb danego zakładu. Śrutownia wyposażona jest także w szereg czujników rozmieszczonych w poszczególnych elementach i podzespołach maszyny. Ich funkcja diagnostyczna jest niebagatelna. Pozwala szybko wychwycić miejsce usterki i tym łatwo ją usunąć. Ma to bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacji oraz serwisowania śrutowni.
Ten krótki zarys pozwala nam stwierdzić, że maszyna do śrutowania jest bardzo zaawansowanym technologicznie produktem. Jednocześnie jej funkcjonalność pozwala znacznie podnieść wydajność pracy wielu zakładów przemysłowych. Planowanie i realizacja produkcji z wykorzystaniem śrutownic jest dużo łatwiejsze oraz pozwala na redukcję kosztów w szerszym spektrum czasowym.