Jakie są metody leczenia zespołu stopy cukrzycowej?

Gdy mówimy o skutecznym leczeniu stopy cukrzycowej, wtedy musimy wiedzieć, że stosuje się coraz nowocześniejsze metody. Są nimi na przykład opatrunki, które używa się wraz z ujemnym ciśnieniem, opatrunki larwalne, terapia hiperbaryczna oraz odpowiednie preparaty do skóry, które uzyskuje się metodą bioinżynierii.

Na czym polega leczenie stopy cukrzycowej?

Wypada zaznaczyć, że leczenie zespołu stopy cukrzycowej wymaga odpowiednio długiego czasu oraz potrzebne jest wielospecjalistyczne podejście. Na pewno trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie, jaką jest właściwa kontrola glikemii. Oprócz tego zalecenia mówią często o chirurgicznym opracowaniu ran, skorzystaniu z antybiotykoterapii oraz o odciążeniu kończyn. Leczenie będzie sprawniejsze i skuteczniejsze dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, które są coraz częściej spotykane w przypadku leczenia zespołu cukrzycowego.

Czym jest leczenie ran podciśnieniem?

Co warto wiedzieć o leczeniu tym sposobem? Przede wszystkim wiadomo, że wobec wielu znanych technologii używanych w Polsce, dostępne są systemy NPWT i VAC. NPWT po angielsku brzmi neative pressure wound therapy, natomiast VAC to vaccume assisted closure. Są to specjalne opatrunki, które zakłada się do rany razem z drenem. W czasie zakładanie tego opatrunki wytwarza się odpowiednie podciśnienie, co przyspiesza zdecydowanie sam proces gojenia się ran. Trzeba jednak wiedzieć i pamiętać, że ta metoda w żaden sposób nie zastępuje podstawowych zaleceń skutecznego leczenia zespołu stopy cukrzycowej, a leczenie stopy cukrzycowej wymaga odpowiedniej konsultacji z lekarzem, który wie jak wyeliminować chorobę.

Na czym polega leczenie larwami (lucilia sericata)?

No właśnie. Co powinniśmy wiedzieć na temat skutecznego leczenia larwami? Lucilia sericata jest gatunkiem larw, czyli larw muchy plujki, który znajduje szerokie zastosowanie w medycynie od niepamiętnych czasów. W starożytności już posiadano wiedzę na temat leczniczego działania tych stworzeń. Warto wspomnieć, że larwy przykłada się do ran. Żywią się ona martwiczo zmienioną tkanką, co sprawia, że usuwają tym samym źródło nieprzyjemnego zapachu. Larwy te hoduje się w specjalnych i standaryzowanych warunkach. Trzeba pamiętać o zachowaniu całkowitej sterylności. Oprócz tego larwy michy plujki wydzielają rozmaite substancje, które są bakteriobójcze i działają skutecznie przeciw antybiotykoopornym szczepom bakterii. Podobnie jak w przypadku opatrunków, które są podciśnieniowe, larwy w żadnym wypadku nie są alternatywą dla standardowych, konwencjonalnych sposób leczenia. Naukowcy jednak udowodnili ich pozytywny wpływ na gojenie się ran.

Na czym polega terapia tlenem hiperbarycznym?

Terapia ta jest skuteczną metodą leczniczą, która wykorzystuje 100-procentowy tlen, który natomiast ma zwiększone ciśnienie atmosferyczne. Trzeba wiedzieć, że ten gaz powinno umieszczać się w specjalnym pomieszczeniu, którym jest komora hiperbaryczna. Do niej właśnie wprowadza się pacjenta. Ten 100-procentowy tlen, który jest pod zwiększonym ciśnieniem, ma za zadanie wywrzeć pożądany i pozytywny wpływ wobec procesu gojenia się różnych oparzeń, ran, itp.